Palenie papierosów negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, z racji obecności w dymie tytoniowym substancji wysoko rakotwórczych. Poza tym opary papierosowe zawierają duże ilości nikotyny, która jest czynnikiem uzależniającym oraz substancje smoliste osiadające w płucach i upośledzające wymianę gazową, które mogą także przedostawać się do krwi, a wraz z nią do każdej komórki ciała. Większość osób ma świadomość szkodliwego wpływu palenia na serce, płuca i wzrok oraz skórę. Nie wszyscy jednak wiedza, że palenie znacząco obniża sprawność seksualną mężczyzn i kobiet, odbierając im przyjemność ze współżycia. Palenie tytoniu to oprócz chorób układu sercowo-naczyniowego jeden z głównych wrogów wysokiego potencjału seksualnego.
Dym tytoniowy zaburza syntezę hormonów płciowych – estrogenów i testosteronu, które są niezbędne do aktywności seksualnej kobiet i mężczyzn. Decydują one o poziomie popędu seksualnego, a ich wydzielanie stymuluje tkanki narządów płciowych do wytwarzania substancji nawilżających narządy rodne. U mężczyzn czynnikiem koniecznym do powstania erekcji jest wysoki poziom testosteronu. Synteza tego hormonu wymaga udziału przenośników, których produkcja jest zaburzana między innymi przez związki zawarte w smole tytoniowej, które z płuc przenikają do krwi, a stamtąd do organów takich jak jądra i nadnercza. Obniża to ilość testosteronu we krwi, co oznacza wyraźny spadek zarówno apetytu na seks, jak i zdolności do odbycia stosunku. Ponadto długoletnie palenie sprzyja chorobom serca i naczyń, dlatego szacuje się, ze 50% mężczyzn palących jest zagrożonych całkowitą impotencją. Mniej wydajne serce oznacza zmniejszenie objętości krwi tłoczonej do ciał jamistych prącia, które nie jest już w stanie zwiększać sowich rozmiarów i podnosić się.
Kobiety palące także odczuwają skutki tego zgubnego nałogu. Obniżenie poziomu estrogenów, które stymulują popęd seksualny powoduje także starzenie się organizmu w wyniku gorszej regeneracji komórek. Panie nałogowo wykorzystujące papierosy do rozładowania stresu szybciej przechodzą menopauzę. Zaburzenia poziomu hormonów sprawiają, że ich narządy płciowe nie są wystarczająco nawilżane. Suchość pochwy przyczynia się do zmniejszenie przyjemności czerpanej ze stosunku, oraz może prowadzić do bolesności podczas uprawiania seksu, co skutecznie zniechęca do prowadzenia barwnego życia erotycznego. Poza tym, gorsze ukrwienie okolicy płciowej znieczula receptory na bodźce czuciowe. Udowodniono naukowo, że kobiety palące mają problemy z potencją i osiąganiem orgazmów.