Utrzymanie ciśnienia tętniczego krwi na poziomie dopasowanym do konkretnej sytuacji zapewnia prawidłowe funkcjonowanie i współdziałanie wszystkich narządów naszego organizmu. Z tego, jak ważne jest prawidłowe krążenie krwi wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero po wystąpieniu chorób układu sercowo-naczyniowego lub układu wydalniczego (nerek).
Aktywność seksualna wymaga nie tylko sporych nakładów energii, ale i odpowiedniego ukrwienia narządów płciowych. U osób ze schorzeniami serca, miażdżyca i otyłością, a także dysfunkcjami nerek obserwuje się zaburzenia ciśnienia krwi, najczęściej występujące w formie nadciśnienia. Ze względu na konieczność leczenia zaburzeń ciśnienia krwi pacjenci są zmuszeni do codziennego przyjmowania preparatów hipotensyjnych, które obniżają tętno. Zbyt wysoki i zbyt niskie ciśnienie krwi na pewno nie sprzyja udanemu współżyciu, ponieważ nie zapewnia optymalnego wypełnienia krwią prącia i jego erekcji. Wiotkość prącia i niewystarczający czas wzwodu uniemożliwiają udany seks i są powodem frustracji.
Pacjenci przyjmujący an stałe leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi bardzo często uskarżają się na utrudniona erekcję lub jej brak. Zaburzenia erekcji są jednym ze skutków ubocznych terapii lekami hipotensyjnymi. Także nieleczone nadciśnienie nie wspomaga potencji. Odstawianie leków obniżających ciśnienie w celu uzyskania lepszej potencji nie jest wskazane, gdyż stanowi zagrożenie dla życia. Skutki uboczne preparatów na nadciśnienie w postaci dysfunkcji seksualnych mają indywidualny charakter, to znaczy, że nie u każdego pacjenta występują w jednakowym stopniu. Na wystąpienie impotencji przy terapii nadciśnienia mają wpływ także leki przyjmowane w celu leczenia innych schorzeń. Działanie niepożądane w postaci zaburzeń wzwodu są o wiele silniejsze u osób palących czy pijących nałogowo alkohol, oraz u osób z niewydolnością nerek.
Osobom cierpiącym na nadciśnienie, które padły ofiarami obniżonej potencji zalecana jest wizyta u lekarza prowadzącego lub seksuologa, który właściwie dopasuje leki podnoszące potencje, takie jak np. Viagra czy jej odpowiedniki. Samowolne przyjmowanie dodatkowych leków wspomagających sprawność seksualną przy nadciśnieniu zwykle wywołuje ciężkie działania niepożądane, ponieważ większość leków hipotensyjnych wpływa na uwalnianie tlenku azotu II z zakończeń nerwowych, podobnie jak środki na potencję, przez co ciśnienie krwi zostaje zmniejszone do bardzo niskich wartości. Drastyczne obniżenie ciśnienia krwi ma poważne konsekwencje, z możliwym zgonem włącznie.