Jak poprawić libido?

Brak ochoty na współżycie seksualne może być spowodowany spadkiem libido. Obniżenie popędu seksualnego może mieć różnorodne przyczyny: od hormonalnych aż po zaburzenia psychiczne. Na szczęście istnieje wiele sposobów na poprawę libido, aby w pełni cieszyć się seksem.

Pierwszy z nich to uwolnienie się od stresu, który uważany jest za główną przyczynę spadku libido. Stres sprawia, że obniża się poziom testosteronu, który reguluje popęd seksualny. Przysadka mózgowa wydziela więcej prolaktyny, która jest hormonem obniżającym libido. Stres jest także przyczyną podwyższenia poziomu adrenaliny, zmniejszającej dopływ krwi do narządów płciowych. Aby pozbyć się stresu, powinieneś się przede wszystkim dużo się wysypiać i prowadzić higieniczny tryb życia. Naucz się relaksować, zacznij ćwiczyć jogę lub wybierz się do seksuologa.

Po drugie, ogranicz spożycie alkoholu. Pozornie może się wydawać, że alkohol wprawia w euforyczny nastrój i dodaje animuszu podczas miłosnych igraszek, nierzadko jednak staje się on przyczyną niepowodzeń seksualnych. Nadmierne spożycie napojów wyskokowych spowalnia przepływ impulsów nerwowych i upośledza działanie ośrodków kontroli.

Po trzecie, rozwiąż trapiące Cię w związku problemy emocjonalne. Uczucia i relacje intymne wpływają na poziom libido. Ciągłe nieporozumienia i skrywane żale pomiędzy dwiema najbliższymi sobie osobami negatywnie odbijają się na współżyciu seksualnym. Pułapką jest tutaj traktowanie doznań erotycznych jako złotego środka na wszelkie nieporozumienia.

Walcz z trapiącymi Cię kompleksami na punkcie wyglądu. Fałdki na brzuchu czy brak umięśnienia mogą negatywnie wpływać na Twoją samoocenę, odbierając Ci przy okazji przyjemność z seksu. Poczucie własnej nieatrakcyjności fizycznej, wstyd i obawa przed odrzuceniem tworzą wewnętrzną blokadę przed zbliżeniami intymnymi, a w dłuższej perspektywie czasowej przyczyniają się do obniżenia popędu seksualnego. Walcząc ze swoimi niedoskonałościami, a gdy nie jest to możliwe – ich akceptacja – pomaga wyrwać się z tego błędnego koła.

Często przyczyną spadku libido jest depresja. Zdolność odbierania bodźców i odczuwania przyjemności spowodowana jest zmianami na poziomie neurohormonalnymi, skutkuje to m.in. unikaniem współżycia seksualnego, ponieważ osobom cierpiącym na depresję nie daje ono żadnej odczuwalnej satysfakcji. Pamiętaj, że depresja jest chorobą wymagającą leczenia! Najczęściej proponowaną przez lekarzy terapią jest jednak zażywanie leków antydepresyjnych, które niestety obniżają libido. Mimo wszystko należy podjąć leczenie antydepresantami, ponieważ efekty terapii znacznie przewyższają skutki uboczne.

Skorzystaj z wizyty u psychologa – u podłoża niskiego libido mogą leżeć wyparte do podświadomości złe doświadczenia z inicjacją seksualną z przeszłości lub aktualne problemy seksualne. Osoby, które były ofiarami gwałtu, przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej mogą odczuwać lęk przed bliskością i podświadomie nie dopuszczać do sytuacji intymnych. W przezwyciężeniu wewnętrznej blokady przed współżyciem pomocna może się okazać psychoterapia i wsparcie ze strony partnerki.

Organiczną przyczyną zaburzeń libido mogą być zaburzenia hormonalne. Jeśli podejrzewasz, że mogą one Ciebie dotyczyć, skonsultuj się z endokrynologiem. Z pewnością zleci Ci on oznaczenie poziomu hormonów tarczycy, testosteronu i prolaktyny. Zaburzenia na tym tle często odpowiadają za obniżenie popędu seksualnego.

Zwróć uwagę na zażywane leki. Regularne przyjmowanie leków na nadciśnienie tętnicze, przeciwdepresyjnych, moczopędnych, a także narkotyków (marihuany, kokainy czy heroiny) przyczynia się do zmniejszenia libido. Jeżeli problemy z popędem seksualnym pojawiły się wraz z problemami zdrowotnymi, skonsultuj się z lekarzem, być może zaleci Ci on inną dawkę leku. Jeśli problemy z odczuwaniem pożądania pojawiły się równolegle z problemami zdrowotnymi, warto zgłosić ten fakt lekarzowi. Wykonaj kompleksowe badania, obniżenie libido jest często jednym z objawów groźnych chorób, takich jak: choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, zaburzenia tarczycy, choroby układu nerwowego, zapalenie pęcherza i dróg moczowych czy urazy rdzenia kręgowego.

Jeżeli powyższe sposoby nie dają satysfakcjonujących efektów, nawet więcej niż warto rozważyć terapię z zastosowaniem leków na potencję. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem urologiem, który zdecyduje o odpowiedniej metodzie leczenia zaburzeń erekcji i wykluczając przeciwwskazania dobierze odpowiednie dla Ciebie preparaty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Impotencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.