Potencja u mężczyzn objawia się zdolnością do podejmowania współżycia płciowego, to jest odpowiednio sztywnym i twardym penisem w czasie erekcji, która trwa na tyle długo, aby zapewnić czerpanie przyjemności z seksu. Kontrolę nad męską potencją sprawuje testosteron – główny męski hormon płciowy, odpowiedzialny za typowo męski wzorzec zachowań oraz wygląd zewnętrzny ( wąskie biodra, szerokie ramiona i bardziej ostre ryzy twarzy).
Sprawność seksualna to wypadkowa działania różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i generowanych wewnątrz ciała. Do czynników egzogennych należy dieta, nałogi, ekspozycja na stres, wykonywana praca i poziom aktywności fizycznej. Natomiast czynnikami endogennymi, które mogą wpływać na potencję są stan zdrowia, zwłaszcza układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, poziom wydzielania hormonów oraz ilość tlenku azotu II.
Odpowiednia dieta pomaga nie tylko uchronić się przed chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby serca, otyłość, miażdżyca, czy cukrzyca, ale także pozwala na utrzymanie libido na odpowiednim poziomie i zachowanie sprawności seksualnej an długie lata. Dieta obfitująca w pełnowartościowe białko, witaminy i mikroelementy jest kluczem do utrzymywania zdolności do silnej i długiej erekcji.
Jak wiadomo stres niekorzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia, może się on także stać przyczyną zaburzeń potencji, zarówno psychogennej, jak i pozostałych jej typów. Przemęczenie praca, stresem i brakiem snu bardzo szybko odbija się na sprawności seksualnej, powodując przedwczesne ejakulacje, oraz nieutrzymanie wzwodu, co przy długotrwałych niekorzystnych warunkach dla zdrowia może przerodzić się w całkowity brak potencji.
Potencja u mężczyzn zmienia się wraz z wiekiem, na co wpływa mają zmiany w poziomie hormonów we krwi, a także skłonność do przerostu prostaty u starszych osób. Mniejszy poziom androgenów, między innymi testosteronu sprawia, że panowie mają mniejszy apetyt na seks. Choroby prostaty wpływają na płodność, zdolność do erekcji i wytrysku. Rozrost prostaty może prowadzić do uniemożliwienia uprawiania seksu, a także do trudności z oddawaniem moczu.
Nałogi, takie jak palenie papierosów, alkoholizm czy zażywanie środków odurzających obniżają męskie libido i są przyczyną spadku sprawności seksualnej. Osoby palące mają dwukrotnie częściej zredukowaną potencję w stosunku do mężczyzn nieuzależnionych. Także płodność panów palących spada wraz z kolejnymi latami nałogu, ma to związek z ekspozycja organizmu na substancje rakotwórcze zawarte w dymie papierosowym.