Potencja u kobiet, tak samo jak u mężczyzn podlega regulacji hormonalnej, oraz wpływowi czynników zewnętrznych, takich jak zmęczenie, stres czy odpowiednia dieta. Jak wiadomo samopoczucie i ma ogromny wpływ na chęć podejmowania współżycia, kobiety zadowolone, zakochane, które nie są narażone na stres o wiele częściej uprawiają seks, niż panie przemęczone, borykające się z problemami finansowymi czy emocjonalnymi.
Popęd seksualny kobiety i zdolność do odbywania stosunków płciowych zmienia się wraz z wiekiem. Najwyższe libido obserwuje się w wieku rozrodczym, czyli między pierwszą a ostatnią miesiączką. Popęd seksualny pojawia się około 12 roku życia, wraz z wejściem w okres dojrzewania. Zwiększenie się poziomu estrogenów, dzięki aktywności jajników powoduje zainteresowanie seksem. Kobiety o wysokim libido chętnie współżyją, i zwykle czerpią ogromną przyjemność ze swojego życia erotycznego. Dzieje się tak ze względu na wydzielanie dużych ilości hormonów szczęścia – endorfin. Wysoka potencja sprawia, że narządy płciowe są lepiej ukrwione, dzięki czemu wrażliwość receptorów na bodźce jest utrzymana na odpowiednim poziomie.
Potencja kobiet maleje wraz ze zbliżaniem się do okresu menopauzy, gdzie następuje dominacja progesteronu nad estrogenami. Niskie stężenie estrogenów powoduje niewystarczające nawilżenie pochwy, co może sprawiać, że stosunek staje się nieprzyjemny, a nawet bolesny. Panie, które odczuwały dyskomfort w czasie współżycia mogą nie mieć chęci na ponowne kontakty płciowe. Z wiekiem maleje efektywność ukrwienia narządów płciowych, co może znosić wrażliwość receptorów na bodźce, takie jak dotyk w trakcie penetracji. Kobiety dotknięte chorobami serca, miażdżycą czy nadciśnieniem częściej odczuwają zaburzenia potencji, niż panie cieszące się pełnym zdrowiem.
Młode kobiety także mogą mieć wahania libido, dotyczy to głównie osób przyjmujących doustne leki antykoncepcyjne, prowadzących siedzący tryb życia, przepracowanych, czy palących. Zmęczenie i niewłaściwa dieta są przyczyną niedoborów składników pokarmowych koniecznych dla właściwego funkcjonowania organizmu, w tym także do aktywności seksualnej.
Zaobserwowano także, że panie mają mniejszą ochotę na miłość w miarę zbliżania się do miesiączki, natomiast największy poziom libido rejestruje się zwykle podczas owulacji (jajeczkowania). Ma to oczywiście biologiczne uzasadnienie – więcej kontaktów seksualnych w czasie jajeczkowania zapewnia większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, a więc przekazania swoich genów przyszłym pokoleniom.