Impotencja

Impotencja jest przypadłością dotykająca każdego roku jednego na dziesięciu mężczyzn, jest ona często łączona z kryzysem wieku średniego, i rzeczywiście częściej występuje u panów po czterdziestym roku życia, niż u osób młodszych. Zaburzenia potencji należą do dysfunkcji seksualnych i uniemożliwiają poprawne współżycie płciowe. Impotencja jest stanem, w którym nie można osiągnąć wystarczająco długiej i silnej erekcji, aby móc penetrować pochwę partnerki osiągając orgazm. Zaburzenia potencji negatywnie wpływają na samopoczucie mężczyzn i ich partnerek od wieków, jednak obecnie ze względu na plagę chorób cywilizacyjnych schorzenie to spotykane jest coraz częściej i u coraz młodszych osób. Zbyt szybkie tempo życia, niewłaściwe odżywianie – mało warzyw, duża ilość spalonych, nasyconych tłuszczów i niska podaż witamin i minerałów zmniejsza intensywność przemiany materii, powoduje choroby układu sercowo-naczyniowego oraz otyłość i cukrzycę.

Brak efektywnej erekcji sprawia, że mężczyzna może czuć się bezużyteczny i może stracić sens życia. Depresja powodowane jest głównie przez niemożność zaspokojenia partnerki, która nie zawsze odnosi się do zaistniałej sytuacji z wyrozumiałością. Stereotypowy męski ideał może zawsze – niestety w rzeczywistości to wyobrażenie pokutuje brakiem zrozumienia zarówno samego mężczyzny dla swoich dolegliwości, jak i często kobiet, którym impotencja mężczyzny odbiera przyjemność z seksu.

Impotencja pojawia się u osób młodych, zwykle w czasie inicjacji seksualnej, co jest spowodowane strachem przed ośmieszeniem się przed partnerką. Młodzi mężczyźni, którzy bardzo intensywnie trenują sporty wysiłkowe mogą także paść jej ofiarą – wycieńczenie fizyczne po zawodach lub morderczych ćwiczeniach może obniżać poziom testosteronu, który reguluje zarówno poziom popędu seksualnego, jak i efektywność erekcji. Zmniejszenie popędu seksualnego notowane jest bardzo często u osób przyjmujących przez dłuższy czas sterydy – wzmagają one prawdzie w początkowym okresie sprawność seksualna, lecz później redukując ją niemalże do zera. Ponadto nadmierna podaż sterydów sprawia, że mężczyźnie zaczynają rosnąć piersi i biodra na pewno nie jest to pożądane i obniża jego samoocenę.

Impotencja może być związana także z chorobami prostaty – gruczołu, który produkuje większą część objętości płynu wchodzącego w skład nasienia, oraz wpływa na poziom testosteronu. W czasie seksu stymulacja prostaty powoduje jej skurcz w czasie orgazmu, co skutkuje ejakulacją. Przerośnięta prostata uciska na moczowody oraz nasieniowody, co może uniemożliwiać zarówno oddawanie moczu, jak i wytrysk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.