Impotencja może mieć wiele przyczyn, w zależności od nich można wydzielić impotencje psychogenną, czyli powodowaną czynnikami psychicznymi, oraz inne typy, wywołane poprzez występujące choroby ustrojowe, niewłaściwą dietę, czy zgubne nałogi: alkoholizm, nikotynizm czy zażywanie narkotyków. Faktem jest, ze impotencja może pojawiać się w różnych okresach życia zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Impotencja psychogenna częściej występuje u młodych mężczyzn, którzy dopiero rozpoczynają współżycie seksualne, lub u osób, które wcześniej odnosiły na tym polu klęski, lub też dotknięte są urazem psychicznym doznanym w dzieciństwie – np. przez molestowanie seksualne. Młodzi panowie często stresują się przed stosunkiem, najbardziej podczas inicjacji oraz przy rozpoczynaniu współżycia z nową partnerką. Powodowane to jest chęcią udowodnienia swojej męskości i pokazaniem siebie jako wydolnego partnera miłosnych igraszek.
Stres jest czynnikiem, który bardzo negatywnie odbija się na popędzie seksualnym i zdolności do współżycia. Długotrwałe napięcie emocjonalne prowadzi do wyniszczenia organizmu – drastycznego spadku odporności oraz zachwiania równowagi hormonalnej, która w normalnych warunkach zapewnia wystarczającą sprawność seksualną, która daje możliwość czerpania radości z życia erotycznego.
Substancje regulujące gospodarkę organizmu, głównie hormony oraz inne ważne związki, powodujące między innymi skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych genitaliów są produkowane ze składników dostarczanych z pożywienia. Osoby, które nie dbają o odżywianie mogą prezentować niedobory minerałów, witamin oraz substratów koniecznych do syntezy hormonów, np. cholesterolu. Zubożenie ciała w witaminy i minerały oraz przenośniki konieczne do przeprowadzania przemiany materii występują bardzo często u osób zbyt często lub w nadmiernych ilościach spożywających alkohol, palaczy tytoniu oraz osób zażywających narkotyki.
Stany chorobowe, zwłaszcza te przewlekłe, dotyczące całego ustroju bardzo zwiększają ryzyko występowania niemocy seksualnej. Schorzenia serca, takie jak choroba niedokrwienna spowodowana miażdżycą tętnic wieńcowych, często prowadząca do zawałów i niewydolności krążeniowej sprawia, że do prącia dostaje się mniej krwi, przez co osiągnięcie jego wystarczającej twardości i rozmiarów koniecznych do odbycia stosunku jest niemożliwe. Nadciśnienie tętnicze, które także występuje stosunkowo często w krajach wysokorozwiniętych nie pozwala na odpowiedni rozkurcz naczyń doprowadzających krew do penisa, czego efektem jest brak efektywnej erekcji i związanych z nią przyjemnych doznań.