Impotencja u kobiet

Termin impotencja kojarzony jest głównie z męską dysfunkcją seksualną, jednakże również kobiety mogą mieć trudności z udanym życiem erotycznym. Umownie pojęcie ”impotencja u kobiet“ określa żeńskie zaburzenia seksualne. Najczęstszymi powodami tego typu zaburzeń są brak chęci do odbycia stosunku płciowego, niemożność osiągnięcia pełnej satysfakcji seksualnej, czyli orgazmu, jak i też spadek pożądania (libido).

Kolejnymi problemami przeszkadzających kobiecie w udanym współżyciu jest zbyt małe nawilżenie pochwy, które powoduje ból i pieczenie podczas penetracji, a często także i otarcia jej ścian. Czynniki te zniechęcają kobietę do dalszego współżycia ze względu na wspomnienia kojarzone z dyskomfortem. Zdarzą się również, iż kobieta nie czerpie jakiejkolwiek satysfakcji podczas stosunku i traktuje to jako niemiły obowiązek wobec partnera.

Jeśli kobieta nigdy nie odczuwała przyjemności ze współżycia seksualnego (nawet z ukochaną osobą), oznacza to oziębłość pierwotną, która ukształtowała się jeszcze w okresie dziecięcym. Podłożem tego typu zjawiska jest głównie wpływ wychowania, traktowanie przez najbliższych osoby (mama, tato, dziadek, babcia, rodzeństwo) dziewczynki seksu, jako czegoś złego, prowadzącego do grzechu oraz unikanie tego tematu na każdym kroku. Oziębłość pierwotną wywołują też traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, molestowanie seksualne, gwałt, znęcanie się psychiczne i fizyczne.

O oziębłości wtórnej mówimy wtedy, gdy wcześniej kobieta osiągała orgazm bez większych przeszkód, jednak nagle wystąpiły problemy związane z brakiem lub dużym spadkiem czerpania przyjemności z bliskości fizycznej. Najczęstszym powodem tego typu zaburzeń są kłótnie partnerów utrzymujące się przez dłuższy okres czasu, złe wspomnienia, stresujący tryb życia, przemęczenie, monotonia w sypialni. Doustna antykoncepcja hormonalna wpływa coraz częściej negatywnie na popęd seksualny, obniżając go w sposób drastyczny. Należy udać się wtedy do lekarza, w celu dobrania odpowiedniej tabletki zabezpieczającej przed niechcianą ciążą, pomogą w tym specjalistyczne badania laboratoryjne.

Panie skarżące się na całkowity brak orgazmu powinny wiedzieć, iż każda kobieta przeżywa to na swój sposób i potrzebuje innego rodzaju pieszczot, dlatego wraz z partnerem powinna wprowadzić do życia intymnego nowości, być może wystarczy inna pozycja miłosna i problem impotencji minie, jak ręką odjął. Dyskomfort podczas penetracji pochwy może być powodowany także przez infekcje bakteryjne bądź grzybicze, które można zniwelować odpowiednimi preparatami do higieny intymnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.