Wpływ papierosów, nikotyny na potencję

Palenie papierosów jest nałogiem sprzyjającym powstawaniu wielu schorzeń. Osoby palące prędzej czy później zaczną odczuwać skutki oddziaływania nikotyny i substancji smolistych na swoje zdrowie. Społeczna świadomość podwyższonego ryzyka raka płuc czy zawału serca u palaczy jest wysoka, natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że palenie może zniszczyć ich życie seksualne – dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Reklamy polecające palenie często przedstawiają palących mężczyzn w typie macho sugerując, że palenie tytoniu wspomaga męską sprawność seksualną – niestety jest to przeciwieństwo rzeczywistości. Osoby palące częściej mają problem ze wzwodem niż osoby nie korzystające z tego rodzaju używki.

Farmakologicznie nikotyna działa jak środki zwężające naczynia krwionośne. Kurczy ona tętnice i inne naczynia, które umożliwiają przepływ krwi do ciał jamistych prącia – dwóch kolumn tkanki jamistej po każdej stronie tego organu. Nikotyna bierze udział w regulacji poziomu hormonów we krwi. Substancja ta obniża poziom testosteronu i innych hormonów we krwi, przez co ich transport jest niższy. Nikotyna zwiększa stężenie wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, co jest stanem wspomagającym tworzenie się płytek miażdżycowych w tętnicach. Miażdżyca prowadzi do dalszego zmniejszania napływu krwi do genitaliów, co obniża jakość erekcji lub całkowicie ja uniemożliwia. Powstawanie miażdżycy w obrębie naczyń wieńcowych jest częstą przyczyną zawałów serca, co dodatkowo obniża sprawność seksualną, ponieważ serce po zawale nie jest w stanie zaopatrywać ciał jamistych w wystarczającą ilość krwi koniecznej do osiągnięcia efektywnego wzwodu.

Palenie tytoniu może powodować bezpłodność, ponieważ substancje rakotwórcze zawarte w dymie papierosowym przenikają nie tylko do płuc i krwi, ale także do nasienia. Rakotwórcze cząsteczki zaburzają powstawanie zdrowych plemników, ponadto obniżają one objętość nasienia oraz mogą prowadzić do braku wytrysku, a co za tym idzie do niemożności osiągnięcia orgazmu. Plemniki przeciętnego palacza posiadają o wiele więcej defektów genetycznych, niż u osób niepalących – zwiększa to szansę posiadania dziecka z niedorozwojem u osób regularnie używających tytoniu.

U kobiet palenie tytoniu zaburza zdolność do osiągnięcia orgazmu, może także przyczynić się do zniszczenia jajników, co prowadzi do zaburzeń miesiączkowania i owulacji oraz obniża poziom estrogenu – żeńskiego hormonu płciowego. Drastyczne obniżenie poziomu estrogenu może być powodem przedwczesnej menopauzy oraz innych oznak starzenia się, takich jak obniżone nawilżenie pochwy, co nie przyczynia się do zadowolenia ze współżycia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Impotencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.