Sterydy anaboliczne zostały wynalezione w 1930 roku w celu polepszenia przyrostu mięśni szkieletowych, co miało dać szansę wielu mężczyznom na podkreślenie stereotypowego męskiego wyglądu. Do dziś sterydy kojarzone są z kulturystyką i sportem, głównie podnoszeniem ciężarów, są one stosowane zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Sterydy należą do hormonów, działają one wolniej po podaniu, ale efekt przez nie wywołany utrzymuje się stosunkowo długo. Substancje te istotnie wpływają na przemianę materii w organizmie, nieodpowiednio stosowane mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby mogących zakończyć się śmiercią.
Leki steroidowe są także stosowane w terapii opóźnionego dojrzewania, niektórych rodzajów impotencji, utraty masy ciała w przebiegu chorób takich jak AIDS, w niektórych typach anemii przy osteoporozie (zwykle u kobiet po menopauzie) oraz świądach wywołanych przez niedrożność przewodów żółciowych.
Pomimo zastosowania sterydowych preparatów w leczeniu pewnych typów impotencji długotrwale stosowane sterydy nie mają pozytywnego wpływu na męski popęd seksualny. Sterydy owszem mogą przez krótki czas wspomagać potencję, lecz ten efekt nie utrzymuje się długo. Osoby stale przyjmujące preparaty sterydowe, głównie kulturyści częściej padają ofiarami zaburzeń erekcji niż osoby nie zażywające tych środków. Wizerunek silnie umięśnionego mężczyzny zostaje opłacony własnym zdrowiem – liczba osób przyjmujących sterydy w celu osiągnięcia wymarzonej rzeźby ciała nie zmniejsza się pomimo znanych powszechnie skutków ubocznych. Kulturyści nadużywający anabolików często zgłaszają problemy w sferze seksualnej – niemożność osiągnięcia trwałego wzwodu doprowadza nierzadko do depresji. Brak udanego życia seksualnego jest także powszechnie spotykaną przyczyną rozpadu związków.
Przyjmowanie leków steroidowych przez mężczyzn prowadzi bardzo często do zaburzeń wzwodu i impotencji, nawet w wypadku wzmożonej ochoty na seks. Kolejnym nierzadko spotykanym działaniem ubocznym tych substancji jest ginekomastia. Ginekomastia to stan, w którym sylwetka mężczyzny zaczyna się upodabniać do kobiecej – główną cechą jest wzmożony rozwój piersi, u niektórych osób dochodzi też do powiększenia bioder. Stan ten jest często nieodwracalny, a w celu pozbycia się niechcianego biustu konieczna jest operacja plastyczna. W wyniku nadużywania leków opartych na sterydach może dochodzić do zaniku lub kurczenia się jąder. Długotrwałe zażywanie tych substancji może doprowadzić do drastycznego upośledzenia potencji, braku sprawności seksualnej oraz bezpłodności.