Prostata a potencja

Prostata to jeden z narządów tworzących męski układ rozrodczy. Narząd ten, zwany także sterczem lub gruczołem krokowym wydziela hormony oraz produkuje większą część objętości spermy, jest on odpowiedzialny za tworzenie cieczy, która ma zasadowy odczyn umożliwiający plemnikom przeżycie w kwaśnym środowisku pochwy. W skład płynu wytwarzanego przez prostatę wchodzą także składniki odżywcze, które zapewniają męskim komórkom rozrodczym przetrwanie w trakcie drogi do jajowodów.

Czynność prostaty działa istotnie na męską potencję, ponieważ nie tylko wpływa na wydzielanie testosteronu – głównego hormonu płciowego u mężczyzn, ale także na czas, w jakim następuje wytrysk, a co za tym idzie orgazm.

Zdrowy gruczoł krokowy, to jeden z warunków, które muszą być spełnione, aby mężczyzna mógł być usatysfakcjonowany ze współżycia seksualnego. Prostata wpływa nie tylko na czynności seksualne, ale i na oddawanie moczu. Jeżeli pojawiają się problemy z sikaniem, jest ono bolesne lub ma się uczucie ciągłego parcia na mocz, to może to świadczyć o zapaleniu tego gruczołu lub jego przeroście. Zarówno zapalenie gruczołu sterczowego, jak i jego przerost negatywnie wpływają na potencję, ponieważ obniżają poziom testosteronu oraz mogą się przyczyniać do przedwczesnej ejakulacji. Przerost prostaty powoduje ucisk na przewody wyprowadzające mocz i spermę, przez co uniemożliwia lub zmniejsza wydajność ich wydalania.

Kontrola gruczołu krokowego jest badaniem profilaktycznym, któremu każdy mężczyzna powinien się regularnie poddawać, ponieważ pozwala ono uchronić się przed nadmiernym rozrostem oraz rakiem prostaty. Nawet w przypadku wykrycia raka prostaty w trakcie badanie, jego wczesne leczenie dobrze rokuje. Pacjenci, którzy musieli się poddać wycięciu prostaty zwykle skarżą się na pojawiającą się impotencję, może być ona jednak leczona.

Mężczyźni, w których doszło do rozrostu prostaty są zwykle leczenie preparatami na bazie sterydów, które mogą powodować przejściową impotencje, w przypadku ich długotrwałego stosowania. Ich zażywanie wpływa także na obniżenie popędu seksualnego, a co za tym idzie na brak lub obniżenie aktywności seksualnej. Terapia schorzeń gruczołu krokowego jest jednak konieczna, aby w przyszłości potencja była utrzymywana na satysfakcjonującym poziomie. Dlatego, pomimo przejściowego uczucia dyskomfortu powodowanego obniżeniem potencji warto poddać się leczeniu. Lekarz specjalista na pewno dobierze odpowiednie leki dla każdego pacjenta i doradzi mu, jak przetrwać ten ciężki okres czasu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Impotencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.