Pomimo ostrzeżeń drukowanych na opakowaniach papierosów, informujących o zagrożeniu zdrowia i życia przez ich palenie, wyroby tytoniowe są nadal chętnie kupowane. Społeczeństwo jest świadome ryzyka nowotworów płuc i skory, chorób serca, w tym zawałów oraz upośledzenia czynności układu nerwowego wywołanych przez nikotynizm, lecz o zwiększonym zagrożeniu potencji w związku z tym nałogiem niewiele się wspomina.
Nikotynizm jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia dysfunkcji seksualnych – zmniejszenia popędu seksualnego, zaburzeń erekcji aż do całkowitej i nieodwracalnej impotencji. Te potwierdzone naukowo informacje powinny odstraszać niejednego mężczyznę od sięgania po papierosy, niestety w reklamach i filmach lansuje się inny obraz – palacz jest zwykle bardzo przystojnym typem macho, który podrywa piękne kobiety i cieszy się udanym życiem erotycznym. Takie ukazanie osoby palącej sprawia, że wielu panów chętnie sięga po papierosa, nie tylko dlatego, że chce rozładować stres, ale dlatego, iż sądzi, że w ten sposób może efektywnie poprawić własną sprawność seksualną. Jest to bardzo mylny pogląd – dym papierosowy zawiera substancje rakotwórcze, które obniżają wydolność krążenia, zawartość nikotyny dodatkowo obkurcza naczynia krwionośne, przez co wzrasta ciśnienie tętnicze. Nikotyna to substancja mająca zdolność stymulacji receptorów układu nerwowego, a ponadto wpływająca na wzajemne stężenia różnych hormonów we krwi. Udowodniono, ze związek ten obniża znacząco poziom testosteronu – męskiego hormonu płciowego, który odpowiada za męski potencjał seksualny.
Aktywność nikotyny we krwi sprzyja podnoszeniu się poziomu wolnych kwasów tłuszczowych, które odkładają się na ścianach tętnic i innych naczyń krwionośnych, co doprowadza to tworzenia się blaszek miażdżycowych i zwężania światła naczyń. Można to sobie wyobrazić jako zatykanie się rury – woda nadal przez nią przepływa, ale w mniejszej ilości i ze zwiększonym ciśnieniem – identycznie dzieje się w naszym ciele. Miażdżyca niszczy naczynia, zwłaszcza te otaczające serce, co prowadzi do jego zawałów. Zmniejszenie krwi pompowanej przez serce negatywnie odbija się na męskiej sprawności seksualnej, obniżając istotnie zdolność do erekcji trwającej na tyle długo, aby można było poczuć satysfakcję z seksu. Choroby serca wywołane przez palenie papierosów u osób, które przez wiele lat korzystały z tej używki często prowadzą do całkowitej impotencji, którą nie zawsze da się leczyć. Zaburzenia erekcji są dwukrotnie częstsze u osób palących, niż u mężczyzn unikających papierosów.