Cynk a potencja

Cynk jest ważnym mikroelementem w ciele człowieka. Szacuje się, że około 60% tego pierwiastka magazynowane jest w mięśniach, pozostałe 40% w skórze, paznokciach, włosach, rogówce i siatkówce oka, oraz organach płciowych. Cynk jest konieczny do prawidłowego przeprowadzania syntezy białek oraz podziałów komórkowych. Wiele białek regulatorowych zawiera w sobie palce cynkowe, czyli fragmenty, w których do aminokwasów przytwierdzony jest atom cynku, takie białka obecne są między innymi podczas syntezy DNA, której właściwy przebieg jest konieczny do ochrony przed nowotworami. Oznacza to, że niedobory cynku bardzo mocno odbijają się na ogólnym stanie zdrowia człowieka, w tym także na jego zdolności do podejmowania aktywności seksualnej, czyli potencji.

Potencja zależy od samopoczucia, stanu układu nerwowego i sercowo-naczyniowego oraz wydzielania hormonów. Niedobory cynku prowadzą do ciągłego uczucia zmęczenia i zwiększonej podatności na stres, co nie sprzyja podejmowaniu współżycia. Ponadto deficyt tego pierwiastka obniża próg odporności, sprawiając że jesteśmy bardziej podatni na zakażenia, także układu moczowo-płciowego. Brak wystarczającej podaży cynku obniża potencję zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Kobiety prezentujące niski poziom cynku cierpią na zaburzenia miesiączkowania. U mężczyzn obserwowano zmniejszenie regularności i długości erekcji w okresie niedoborów cynku. Cynk pobudza popęd seksualny u obu płci.

Cynk podnosi męską sprawność seksualną, jego odpowiednie ilości wywierają działanie ochronne na prostatę, której prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do utrzymania funkcji seksualnych na właściwym poziomie. Ponadto minerał ten wpływa na obniżenie stężenia złego cholesterolu (LDL – ang. low density lipoprotein) we krwi, co chroni przed miażdżycą i chorobami serca, oraz nadciśnieniem. Choroby te są poważnym zagrożeniem dla potencji, z uwagi na występujące w nich obniżenie napływu krwi do ciał jamistych prącia, które upośledza erekcję.

Obecność cynku jest konieczna do przebiegu syntezy testosteronu, który decyduje o poziomie pobudliwości na bodźce seksualne, wpływa na tworzenie się plemników – męskich komórek płciowych, oraz stymuluje prostatę do wytwarzania płynu, który stanowi główną część objętości spermy.

Wartościowymi źródłami cynku są owoce morza (ryby, ostrygi, homary), orzechy, pełnoziarniste pieczywo i otręby. Można także używać suplementów diety, które zawierają ten cenny minerał, zapobiega to powstawaniu niedoborów tego mikroelementu w organizmie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Impotencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.