Potencja to zdolność do odbywania współżycia seksualnego, termin ten dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Osoby o wysokiej potencji posiadają zwykle także wysoki poziom libido, czyli popędu seksualnego. Sprawia to, że mają one większą ochotę na seks, niż ludzie o niższej potencji. Potencja seksualna zmienia się wraz z wiekiem, na pewnych etapach życia nie występuje ona wcale. Takim okresem jest chociażby dzieciństwo. Potencja pojawia się po wejściu w okres dojrzewania płciowego, jako oznaka zmiany poziomu hormonów we krwi, czyli w wieku około czternastego roku życia u dziewcząt, i dwunastego lu chłopców.
Oznaką wysokiej potencji u mężczyzn jest regularne pojawianie się erekcji, zarówno tej porannej, jak i stymulowanej bodźcami wzrokowymi, słuchowymi, dotykiem czy fantazjami erotycznymi. Są oni także zdolni do odbywania satysfakcjonujących stosunków płciowych, tzn. z występującym w odpowiednim czasie orgazmem towarzyszącym wytryskowi nasienia.
U kobiet dojrzałych płciowo – w okresie od pierwszej miesiączki do menopauzy obserwuje się cykliczne wahania potencji, co ma związek z cyklem miesiączkowym, który regulowany jest poprzez zmiany poziomu hormonów, takich jak estrogeny i progesteron. Estrogeny wzmagają popęd seksualny i wspomagają nawilżanie pochwy, dzięki czemu panie czerpią przyjemność z seksu. Najwyższy poziom estrogenów obserwuje się tuz przed wystąpieniem jajeczkowania (owulacji). Progesteron, który ma między innymi za zadanie utrzymanie ciąży, jest uwalniany w wyższym stężeniu kilka dni po owulacji – jest to hormon, który obniża libido, kobiety na krótko przed okresem mogą mieć więc obniżoną chęć do współżycia.
Sprawność seksualna zależy od ogólnego stanu zdrowia danej osoby – ludzie młodzi, dobrze odżywieni, wysportowani, unikający stresu są zazwyczaj obdarzeni wysokim libido, któremu towarzyszy wysoka potencja. Na potencje wpływa stan układu krążenia, to jest serca i naczyń krwionośnych – żył i tętnic. To właśnie serce pompując krew do genitaliów sprawia, że człowiek jest zdolny nie tylko do współżycia, ale także do czerpania ogromnej przyjemności z erotycznych doznań. Z tego powodu osoby, które przeszły zawały serca, udar mózgu, czy też cierpiące na miażdżycę mają trudności z osiągnięciem odpowiedniego ukrwienia genitaliów, co bardzo obniża poziom odczuwania bodźców, u kobiet powoduje mniejsze nawilżenie pochwy, a nawet jej suchość, natomiast u mężczyzn prowadzi do obniżonej twardości prącia, niemożności uzyskania pełnego wzwodu i/lub wytrysku.