Alkohol a potencja

Spożycie alkoholu zwiększa apetyt na seks, co wiadomo od dawien dawna, jednak zwiększenie ochoty na współżycie przez alkohol nie idzie niestety w parze ze wzmożoną erekcją. Alkohol sprawia, że ludzie czuja się bardziej zrelaksowani, a ich potrzeby seksualne nie są tak silnie hamowane przez uwarunkowania kulturowe, jak w sytuacji bez używki. Z tego względu picie trunków często ma miejsce przed współżyciem. Konsumpcja alkoholu w większej ilości prowadzi do zaburzeń równowagi, świadomości, poczucia położenia własnego ciała, może także w niektórych przypadkach zwiększać agresję, co nie sprzyja tworzeniu przyjaznej atmosfery.

Alkohol może przyczyniać się do zaburzeń potencji, ma to najczęściej miejsce w przypadku jego długotrwałego nadużywania lub picia jego dużej ilości w krótkim czasie. Stopień zaburzania potencji zależy od wielu czynników, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia, czy nałogi. U z choroba alkoholową notuje się występowanie impotencji i innych zaburzeń seksualnych o wiele częściej niż u osób nieuzależnionych. Dzieje się tak, ponieważ zwiększone spożycie alkoholu zaburza procesy przemiany materii w wątrobie i uniemożliwia uzyskanie wystarczającej ilości przenośników koniecznych do syntezy testosteronu – głównego męskiego hormonu płciowego odpowiedzialnego za poziom libido. Mniejsza ilość testosteronu sprawia, że mężczyzna ma mniejszą ochotę na seks. Wysoki poziom alkoholu we krwi zaburza erekcję, może także powodować brak osiągnięcia wytrysku i orgazmu – dotyczy to zarówno kontaktów z druga osobą, jak i masturbacji.

Osoby często spożywające alkohol mają problemy z odczuwaniem orgazmu, ponieważ używki oddziałują na te same drogi wytwarzanie endorfin – hormonów szczęścia, u osób długotrwale uzależnionych butelka alkoholu wywołuje często dużo silniejsze emocje niż seks. Poszerzenie ścieżki dopaminowej – drogi odczuwania przyjemności, która jest aktywowana m. in. przez udane współżycie seksualne, ale także i przez używki – nie jest odwracalne, oznacza to, że alkoholik może już nigdy więcej nie odczuwać intensywnej przyjemności w czasie seksu.

Alkohol nie jest wskazany u osób z zaburzeniami potencji, aby poprawić sprawność seksualną powinno się zaprzestać jego konsumpcji lub znacznie ją ograniczyć – dotyczy to zarówno ilości jak i częstości spożywania. Abstynencja od alkoholi jest zalecana jako jeden z ważnych elementów terapii impotencji, także przy stosowaniu preparatów poprawiających funkcje seksualne przeciwwskazane jest jego użycie, ponieważ obniża on znacząco skuteczność ich działania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Impotencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.